středa 29. ledna 2014

Newton's Cradle


Znáte ty o sebe ťukající kuličky zavěšené na nitce?
Neboli Rázostroj či Newtonova houpačka.
Prohlížím si ho v jednom obchodě a za mnou se na něj dívá mladší manželský pár.
„To je na prd,“ slyším, jak říká muž. „Měl jsem to a zastavilo se to.“
Pán zřejmě očekával, že si koupí perpetuum mobile. To se pak nedivím jeho zklamání.







a několik "jakoby perpetuum mobile" :)




prostě jen malá myšlenka (o... no o inovaci)


Tak jsem si myslela, že mě hned tak nějaká inovace výrobku neudiví. A udivila!
Oč se jedná? O velmi důležitý výrobek, z jehož absence se nejednomu člověku opotilo čelo hrůzou.
O toaletní papír.
Jakouže inovaci je možné provésti na s odpuštěním na hajzl papíru? Převratnou! Nesmějte se, opravdu.
Motáte, motáte a jednou rolička skončí a na vás bafne hnědý či bílý zaváděcí papírový váleček – a on je oč tu běží.
Motám, motám a najednou na mě bafne popsaný váleček a říká mi, že ho mohu vhodit do toalety a spláchnout.
Jsem člověk nedůvěřivý, jdu si ověřit, jestli se váleček skutečně tak rychle rozpadne.
Opravdu. Jen jsem ho pokropila vodou, už mi do umyvadla odkapává. Rychle zachycuji tu rozbředlou hmotu a musím napsat – návod na zaváděcí ruličce má pravdu. Možno vhodit do toalety a spláchnout.

To jsou věci…




pátek 17. ledna 2014

oko do cukru okno


Oko do duše okno, prý. Kdo se vám nepodívá do očí, z toho máte špatný pocit. A někde to bez pohledu do očí prostě nejde - u doktora třeba.

Do očí se pacientovi nemusí dívat jen doktor, ale až bude na trh uveden nový vynález, bude se diagnostikovat i sám pacient a to pouhým pohledem do zrcadla. Nebude se jednat o všechny nemocné, ale hlavně o diabetiky. Oním vynálezem jsou kontaktní čočky, které měří nepatrnou koncentraci glukózy - krevního cukru v slzách. Na tento nápad přišel Chris D. Geddes profesor marylandského Střediska pro fluorescenční spektroskopii v Baltimore a publikoval jej už v roce 2005 v odborném časopise "Current Opinion in Biotechnology". http://theinstituteoffluorescence.com/Publications%20pdf/7%20rev%20art.pdf

Princip těchto čoček je založen na reakci glukózy s boronovými kyselinami, což jsou alkylové či arylové deriváty kyseliny borité. Nemocný si tyto speciální čočky nasadí na oči a pokud u něj klesne hladina krevní glukózy, kontaktní čočky mu to oznámí změnou barvy - takže pacientovi bude stačit občas se podívat do zrcadla, aby věděl, že musí dodat tělu cukr.
Kontaktní čočky, které obsahují substituované boronové kyseliny- fluorofory, budou svítit zeleně jestliže bude v slzách glukóza. Pomocí barevné stupnice bude možné určit, jaké hladině krevního cukru odpovídá aktuální zabarvení kontaktní čočky. Případně majitelé čoček budou moci zjišťovat jejich barvu přesněji pomocí kapesního kolorimetru.
Profesor Geddes navrhl i další možnosti takovýchto diagnostikujících čoček - například sledování hladiny cholesterolu, mléčné kyseliny, indikátorů vysokého krevního tlaku.
Detekční látky nebudou v čočce rozloženy rovnoměrně, ale jen na "kontrolních stanovištích", takže jedna čočka bude moci obsahovat detektory různých látek.
Vadou toto jednoduchého a bezbolestného zjišťování zdravotního stavu pomocí čoček je to, že sám jejich vynálezce předpokládá zahájení jejich výroby a prodeje až tak za deset let, zatím jsou ve stádiu vývoje.

středa 8. ledna 2014

prostě jen malá myšlenka (o paradoxu)


Před časem, bylo to ještě v létě, mě známá ukázala na velmi korpulentní dámu, oblečenou jak hastroš a prohlásila: „tohle je známá módní guru.“
Kdyby řekla, že je to bordelmamá z Václaváku, tak bych ani brvou nehnula. V případě módní guru, mi spadla čelist a vejrala jsem jak krocan na parní hrnec.
Jsou to náhody, jdu teď v zimě s onou známou a ona opět mi třese paží a říká, „podívej.“
Podívám se na ženštinu vypadající jako opravdu hodně jetá sexuální pracovnice v prazvláštním oděvu a skočila jsem známé do řeči? „to je módní guru!“
„Je. Jak to víš?“ diví se.
Mě to bylo hned jasný, protože ať už se jedná o právní zákony nebo módní, vždycky je lidem určují velký kurvy.