sobota 17. září 2022

Signály lásky... a i sexu...

 


 

 

Večer jdete spát a nic. Ráno vyjdete ven a bác huplo na vás z úsměvu a pozdravu souseda silné emoční rozpoložení čili láska. Od té doby chvílemi čučíte do blba a usmíváte se… i když vůbec netušíte, jak se dotyčný jmenuje a jestli by emoci opětoval. Že je to pěkná hloupost? Není. Stává se to, vím to a má to zdá se i logické vysvětlení, a to vizuální atraktivnost, milé vystupování  a feromony – z řeckého přenášet stimulaci.

Dříve vědci tvrdili, že feromony se týkají hmyzu, a když savců, tak jen zvířat, ale člověka ne. Copak taky nejsme zvířátka? Jsme a podle všeho vydáváme chemosignály podobného charakteru.

 

Něco málo informací.

První definice od Petera Karlsona a Martina Lüschera hovoří o „substanci, která je sekretována do vnějšího prostředí jedním jedincem a přijata druhým, v kterém vzbuzuje specifickou reakci.“ Definicí je a vědci se o další přou, ale mě stačí tato první.

Důkaz o feromonech podal Adolf Butenandt, který se specializoval na oblast chemie hormonů. V roce 1959 izoloval ze žláz samice bource morušového sexuální atraktant bombykol.

 

Další výzkum ukázal, že v zásadě existují dva typy feromonů – uvolňovače a primery. Uvolňovače jsou jednoznačné biologické markery, které samice využívají například výhradně k přilákání partnerů k páření. Pokud jde o primery, jsou komplexnější povahy a nejedná se jen o sex. Například včely mají patnáct známých žláz, které produkují látky složitých kombinací. Taková zajímavost - včelí královna vydává tzv. mandibulární královský feromon, který obsahuje karboxylové kyseliny a aromatické sloučeniny. Tyto chemosignály potlačují dospívání ostatních včelích samic a dokonce by se dalo říci, že je to feromon pracovitosti. No ano, panovnice nechce konkurenci, ale dělnice.

Jak víme v přírodě existují další feromony, které označují cestu, aktivují poplašný signál nebezpečí. Je to hmyzí jazyk, který umožňuje hmyzu žít ve složitých koloniích.

 

Vědci se neustále přou o to jestli feromony vylučují pouze zvířata nebo i člověk. Podle jedněch jsou pro člověka zbytečné. Copak pán tvorstva by takto přízemně komunikoval? Máme přeci řeč, domluvíme se. Ti lidé uvažují tak, jakoby příroda byla něco špatného – máme non verbální komunikaci a máme holt i tu chemickou. Proč by ne?

V roce 1986 The Washington Post zveřejnil článek – „Vědci z Philadelphie poprvé dokázali, že lidské tělo produkuje feromony, speciální aromatické chemické sloučeniny, které ovlivňují sexuální chování jiné osoby.“ A druhý den americké noviny USA Today uveřejnily článek nazvaný „Skutečná chemická revoluce mezi pohlavími“. Hlavní informace zde podala Dr. Winnifred B. Cutler a použila v rozhovoru ono slavné vůně muže: „Mužské vůně mají velký význam pro zdraví žen. Doporučila jsem ženám s neobvykle dlouhým nebo krátkým menstruačním cyklem, aby zašly do pánské šatny a přičichly si k tričku muže.“ https://www.athenainstitute.com/discovery.html

Vše musí být v rovnováze, takže máme i vůni ženy a ženské feromony velmi výrazně ovlivňují chování mužů. Ukazuje se, že zaláskovaná žena dokáže muži, který se jí líbí, vysílat neobvykle silné chemosignály a zároveň potlačovat touhu ostatních soutěžících přítelkyň. „Lidské feromony přitahují sexuální partnery stejně jako ve zvířecí říši,“ říká Dr. Winnifred B. Cutler, „tyto chemosignály jsou velmi účinné ve vztazích mezi pohlavími.“

 

Jakmile se něco týká lásky a sexu, hned se toho chytne průmysl - ano jistě jste se někdy setkali s reklamou a parfémy „lásky“ s feromony. Zřejmě budete zklamaní, lidské feromony v nich nejsou, ale androstenon získaný z kančích slin. No jo proto se možná po čuchnutí někdo chová jako prase.

Studie navíc ukazují, že lidské feromony jsou zachyceny partnerem ve vzdálenosti nejvýše jednoho metru a „žijí“ asi pět hodin, ve vzácných případech - den. Ovšem to může stačit k zaláskování nebo pobláznění, ono ne na každého každý vysílá tyto chemické signály, takže u tajných lásek je i pravděpodobnost, že i ten druhý tajně hledí do blba a vzdychá.

Ovšem jak už jsem zmínila, jiní vědci s ničím kolem chemických signálů člověka nesouhlasí, že prý nebyl feromon člověka izolován, kdo ví, ale z vlastní zkušenosti vím, že „vůně muže“ funguje.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bombykol

 

https://www.athenainstitute.com/discovery.html

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Androstenone

 

 

1 komentář:

  1. S velkou chutí jsem si přečetla tento článek. I já věřím, že lidé mají a vylučují feromony, mnoho z nás říká přece, že chemie mezi párem funguje a nebo ne. Moc jsem se zasmála u kančího feromonu (mám tak ráda Tvůj humor, milá Jito) a zároveň děkuju za připomenutí toho, jakou silou vládnou včelí královny a nyní už také vím, že i některé ženy. :) Grafika je nejen svou barvou třešinka na dortu. Děkuji moc. Laďka.

    OdpovědětVymazat